Znate li kada treba raskititi bor: Stjepan Dianežević iz Kurilovca otkrio nam je kada su se skidali božićni ukrasi u Turopolju
Blagdan Bogojavljanja ili Sveta tri kralja obično građanima predstavlja završetak božićnog vremena, iako zapravo nije tako. Neki će danas skinuti i pospremiti božićne ukrase, netko će ostaviti i uživati u tom ugođaju još neko vrijeme, vjernicima pravoslavne vjeroispovijesti Božić tek počinje... kada su se skidali božićni ukrasi u Turopolju podsjetili smo se u razgovoru sa Stjepanom Dianeževićem iz Kurilovca.
-Blagdan Sveta tri kralja nama je predstavljao završetak Božića. Prema starinskim običajima uvijek smo u večernjim satima počeli raskićivati bor ili borovicu. Nakit se tada slaže, obnavlja, sprema za sljedeći Božić Bor ili borovica nije se bacala već sjekla za ogrjev-kaže gospodin Stjepan.
Činilo se to uvečer na Tri kralja, a to je običaj koje njegova obitelj njeguje i danas.
-Tako je nekad bilo u Turopolju, i u našoj kući je tako danas. Nije to nikad bilo kao zakon, ponekad bi okićeni bor stajao i duže ako do tog blagdana svećenik nije još bio u posvećenju doma. Nakon sto bi prošao blagoslov onda se skidao bor - dodaje Dianežević koji dobro poznaje turopoljske običaje.
I danas većina građana, gradova, trgova polako skidaju ukrase i spremaju božićna drvca iako po božićno vrijeme liturgijski u Crkvi traje do blagdana Krštenja Gospodinova.
Velikogorička priča o Ivanu Bariću: "Kada uđem u kuhinju, vanjski svijet za mene ne postoji"
[VIDEO] Marcelo Brozović proslavio Božić s obitelji pa asistirao Cristianu Ronaldu u novom slavlju svog Al-Nassra
Počinje Hvidra, zna se i raspored otvaranja 33. izdanja tradicionalnog malonogometnog turnira
Krenulo peto izdanje Božićnog rukometnog turnira RK Zagorica: U nedjelju se još igra po skupinama, u ponedjeljak završnica i borba za medalje
Raskošan Božić u Rožincu: Kuća obitelji Šolaja proglašena najljepšom
U Donjem Hruševcu česti prekidi u opskrbi električnom energijom, iz HEP-a tvrde: "Potrebni su ozbiljniji zahvati uz trasu dalekovoda"