Jaka imena za novi uzlet Udarnikove škole nogometa
Kurilovečka nogometna škola mladeži nikako nije nepoznanica čak ni onim površnim poznavateljima turopoljskih nogometnih prilika, kao ni pratiteljima najvažnije sporedne stvari na svijetu diljem Zagrebačke županije, pa i šire.
Za status prepoznatljivog „trade marka“ Kurilovca izborila se početkom 2000-tih godina. U zlatnom razdoblju od 2003. do 2005. godine u školi je aktivno bilo 237 malih nogometaša u čak deset kategorija. Najsjajnije rezultate dosegnuli su mlađi i stariji pioniri koji su u Prvoj ligi bili ravnopravni protivnici čak i zagrebačkom Dinamu.
-Bili su to dani ponosa i slave koje su nesebično privrijedili i u njima guštali svi akteri škole; od klinaca, trenera, roditelja ap do vrijednih upravnih struktura kluba- prisjetio se tih sjajnih dana i današnji koordinator Škole nogometa, Vlado Stepanić.
No, nakon uspona uslijedio je pad, pa i neminovno poniranje i stagnacija. Škola se tako svela na 150 polaznika razvrstanih u šest do osam kategorija s ambicijama koje su se svodile na redovito natjecanje i osvajanje „zlatne sredine“ u svojim ligama. Izuzetak su tek bili kadeti i juniori koji su ostvarili pomak iz Treće u Drugu nogometnu ligu Središta Zagreb.
Povratak Senada Harambašića za novi uspon
Dolaskom nove upravljačke strukture; predsjednika Filipa Gabelice, Ivice Krmpotića, Darka Janječića- Žice i ostalih vrijednih pojedinaca započelo se s ustrojem kluba na svim razinama. Prvo je stigao ulazak seniora u 3. HNL, nakon čega je na remont stigla i Nogometna škola mladeži. Kako je izbor kadrovsko- stručne križaljke osnovni preduvjet kvalitetnog i sadržajnog rada, klupsko je vodstvo posegnulo za provjerenom i dokazano stručnom osobom na poziciji voditelja. Odluka je naravno pala na Senada Harambašića, osobu koja je bila najzaslužnija za ranije stvoren kult kurilovečke škole nogometa.
Senad Harambašić poznato je i priznato trenersko ime u turopoljskom nogometu, koji je zapažene rezultate imao i sa seniorskom momčad Udarnika plasiravši se s njome u Treću ligu, da bi potom privremeno nestao s nogometne scene. Poduži trenerski time-out iskoristio je za daljnju naobrazbu te bi do kraja ove godine trebao postati vlasnikom prestižne UEFA-PRO licence koja otvara sva nogometna vrata.
-Prve dane vrućeg kolovoza iskoristio sam za snimanje situacije i utvrđivanje činjenica koje egzistiraju u samoj školi. Utvrdio sam kako škola u cjelini zadovoljava tek osnovne kriterije i propozicije, ali i ništa više od toga. Drugim riječima, razloga i prostora za napredak, za više, jače i bolje i te kako ima. Valja tek zasukati rukave- rekao nam je novi voditelj Udarnikove škole nogometa, Senad Harambašić.
Škola je ove jeseni nastavila sa svojim uobičajenim radom, a voditelju škole na dispoziciji su sljedeći treneri; Tihomir Mirenić (animator za djecu prednatjecatelje), Christian Sambol i Tomislav Dobrenić (prstići), Silvio Cavrić i Josip Mihanović (limači), Dražen Vujnović i Goran Smolčić (pioniri), Željko Radočaj (kadeti), Stefan Rajić (juniori), Nino Košković (trener asistent u kadetima i juniorima), te Tihomir Feljan (trener vratara).
Prve kadrovske inovacije
Budući da novopečeni voditelj škole nije želio predstojeću jesensku polusezonu prepustiti slučaju, povukao je i prve kadrovske inovacije. I to ne bilo kakve, već upravo one koje bi mogle imati nužne i brzopotezne, ali i što je još važnije dalekosežnije i dugotrajne pozitivne pomake u cjelokupnom radu i daljnjem ustrojstvu škole. Krešimir Marušić promoviran je u trenera za tehničko-taktičku poduku igrača i dodatni individualni rad, Dinko Livada nadležan je za kondicijsku pripremu i poduku igrača, dok je za vratarsku kontrolu poduke i individualni rad s vratarima zadužen Tihomir Pereković.
-Već sama njihova imena, a nadasve njihov minuli igrački i trenerski staž garancija su sasvim drugačije, primjerenije i modernije orijentacije u radu škole- kaže Harambašić.
Jaka imena bogata iskustvom
Tek mali podsjetnik za ove mlade generacije o tome kako je Krešimir Marušić bio proglašen za najboljeg igrača Australije, a predvodio je i Šljakere u povijesnoj prvoligaškoj sezoni. Organizacijom i radom vlastite škole nogometa u Velikoj Mlaki trasirao je put i način suvremenog rada s mladim nogometašima.
Dinko Livada također je bio pripadnik prvoligaške generacije Radnika te njezin prvi topnik. Kasnije se dokazivao u radu s mladima u Radniku, Mraclinu, te na posljetku u Udarniku gdje je radio sa svim uzrasnim kategorijama, završno i s onom seniorskom.
Tihomir Pereković znano je vratarsko ime daleko izvan granica Turopolja, a i danas se svi još sjećaju njegovih bravuroznih obrana u dresu Udarnika kontra Radnika, u povijesnoj utakmici za ostanak u Trećoj ligi. Trenersko iskustvo skupljao je pak i u dalekim, egzotičnim zemljama radeći s Draganom Talajićem.
-Nama sumnje da je njihovim angažiranjem već u samom jesenskom začetku rada škole rezultirao dolaskom 30-ak novih klinaca željnih rada i učenja. Tome su svakako pridonijeli i novi standardi izgradnjom terena s umjetnom travom- priča nam Vlado Stepanić, dok Senad Harambašić ne skriva ambiciju da škola u jesenskoj polusezoni mora kontinuirano upisivati nove članove kako bi se do kraja godine dosegnula brojka od 200-tinjak klinaca.
Upravo je masovnost jedan od preduvjeta sadržajnog, kvalitetnog i kontinuiranog stručno-pedagoškog rada ali i opstojnosti škole koja će se naravno usmjeriti i na onaj selektivni dio koji podrazumijeva strpljiv, kontinuiran i individualan rad s nadarenijom djecom.
-Zajednički kvalitativni iskorak i nazivnik budućeg rada škole bit će organizacija i provođenje trenažnih procesa koji pretpostavljaju maksimalnu posvetu i praćenje pojedinaca, a sve u cilju afirmacije nogometnih i ljudskih vrlina ukomponiranih u zajedništvo i kolektiv koji će s lakoćom ispunjavati obrasce modernog nogometa- za kraj će naši sugovornici i najvažniji ljudi u Školi nogometa, voditelj Senad Harambašić i koordinator Vlado Stepanić.