
Notum Robotics i Tehnička škola Sisak na Danima mladih: Legići koje programiraju učenici i robopas oduševili posjetitelje
U sklopu VG Festa i Dana mladih u holu Osnovne škole Eugena Kumičića svoja znanja i vještine pokazala je tvrtka Notum Robotic i Tehnička škola Sisak. Pokazali su i predstavili svoje robote posjetiteljima. Djeca, mladi te njihovi roditelji imali su priliku vidjeti razne robote, iskušati se u upravljanu drona te koristiti umjetnu inteligenciji.
Iz Notum Robotica predstavili su svog Robo-psa, Robo pauka, LIDAR 3D skener, STEMI hexapod, te su posjetitelji mogli vidjeti i isprobati kao preobraziti animirane likove uz pomoć AI umjetne inteligencije.
-Radimo autonomne robote, radimo s umjetnom inteligencijom i primarno tržište nam je Amerika. U kolaboraciji s Gradom Velika Gorica i gradonačelnikom Krešimirom Ačkarom odlučili smo našim građanima predstaviti mali dio asortimana onoga što radimo. To su dva robota, robot pauk, umjetna inteligenciju, dronove – istaknuo je Milan Rajčević, vlasnik i osnivač Notum Roboticsa.
-Lider skener je sistem koji može jako precizno mjeriti udaljenost od drugih objekata. Tehnologija je toliko napredovala da možemo u paketu imati toliko snopova svjetla i lider može detaljno napraviti 3 D predodžbu objekata ispred sebe što roboti koriste za navigaciju, za skeniranje 3 D objekata, ima puno primjena – objasnio je Milan Rajčević, vlasnik i osnivač Notum Roboticsa.
Tehnička škola Sisak predstavila je 3D printanje, razvoj video igara te radionicu crtanja i pretvaranja omiljenih likova i crtića i filova u 3D likove.
-Došli smo približiti učenicima osnovnih škola kako funkcionira robotika, što se s njom sve može raditi i kako kod nas mogu dalje poboljšati svoje vještine i kako mogu steći najbolje znanje koje im mi možemo ponuditi – istaknuo je Luka Horvatić, nastavnik stručnih obrazovnih predmeta Tehničke škole Sisak.
Djeci su jako zanimljivi legići koje programiraju učenici Tehničke škole Sisak.
-Učenici im objašnjavaju kako sve funkcionira. Djeca interes pokazuju za puno smjerova – za strojarskog tehničara, tehničara za mehatroniku jer je to usko povezano i za tehničara za razvoj video igara gdje naši učenici s nama nastavnicima prolaze kroz cijeli proces razvoja video igara, programiranja, crtanja i timskog rada koji je ključan za ovu vrstu obrazovanja – dodao je profesor Horvatić.
Roboti su oduševili i malenu Lanu.
-jako mi se sviđa robopas, jako je zanimljiv – rekla nam je Lana.
Marti su se najviše svidjeli Robo-psi.
-Vidjela sam razne robote, najviše su mi se svidjeli robo- psi koji su skakali, okretali se, dizali se na šape. Fora mi je robot koji kad ga pomaziš kaže što voli i priča s tobom. Također su mi se svidjeli dronovi koji se okreću u zraku, kroz naočale možeš pratiti i gledati gdje dron leti- rekla nam je Marta.
U 17 sati je mala škola dona, a sutra nas očekuje još jedan dan pun aktivnosti.
U parku dr.Franje Tuđmana očekuje nas učenje jezika, ples na svili, likovne radionice, PUB kviz, različite plesne radionice i još puno toga. Dan prepun aktivnosti u kojima će zasigurno uživati i veliki i mali.
(Foto: Lucija Matković)
Galerija slika

Lokaciju buduće dnevne bolnice u Velikoj Gorici obišla resorna ministrica u pratnji gradonačelnika

Folkloraši okupljeni u KUD "Nova zora" predstavljat će Zagrebačku županiju na 59. Đakovačkim vezovima

Počelo ljetno radno vrijeme Policijske postaje Velika Gorica

Obnavlja se nadstrešnica na tržnici, svoje „kumice” sa svježim proizvodima pronađite kod Muzeja Turopolja

Lazina 'gazi' i dalje: Pobjedom u derbiju s Pešćenicom učvrstila lidersku poziciju, Čička Poljana i Kuče prvi pratitelji

Ribolovci pomažu očuvanju bioraznolikosti: U jezeru Vukovina Marijan Ljubas uhvatio 14 crvenouhih kornjača
