U goričkim školama bez mobitela: "Djecu želimo odmaknuti od ekrana i potaknuti na druženje"
Od ove školske godine u gotovo svim velikogoričkim školama učenicima je zabranjeno korištenje mobitela. Posljednja je to uvela najveća osmoljetka našeg grada OŠ Nikole Hribara u kojoj su se do sada mobiteli smjeli koristiti samo za vrijeme školskih odmora. S početkom prvog školskog zvona ovog ponedjeljka učenicima je zabranjeno korištenje mobilnih uređaja za vrijeme boravka u školi.
Odluka je to usklađena s odlukama većine škola na našem području, kaže nam ravnatelj OŠ Nikole Hribara Stjepan Maravić, a sve s ciljem da djecu potaknu da više vremena provedu u druženju, međusobnom razgovoru ili nekoj od sportskih aktivnosti.
-Osluškivali smo malo bilo naroda jer nismo mi pioniri u ovoj odluci. Gledali smo na koji način su to druge škole regulirale i prije nas pa smo na taj način i mi odlučili uvesti zabranu korištenja mobitela u školi. Mišljenja smo da cijelo društvo, pa tako i naša djeca, provode previše vremena na mobitelima pa smatramo da je ovo jedan poticaj da za vrijeme nastave prate nastavu, a za vrijeme odmora da se više druže i međusobno razgovaraju – kaže ravnatelj Maravić.
(foto: Prvi dan škole u OŠ Nikole Hribar)
U slučaju hitnosti djeci je na raspolaganju pedagoška služba zadužena za sve potrebe koje neki učenik eventualno ima, a ne tiču se nastave.
-Od kad uđu u školu do kad izađu van pedagoška služba je tamo i na raspolaganju su im čitavo radno vrijeme škole. U slučaju bilo kakve potrebe učenici znaju kome se trebaju obratiti i kako doći do roditelja ako je hitno – rekao nam je ravnatelj.
Koriste li učenici mobitele ili ne provjeravat će učitelji i nastavnici, no sankcije za sada nisu predviđene. Svrha svega, kaže ravnatelj, nije kažnjavanje.
-Učenike će kontrolirati razrednici, a mi nećemo kažnjavati nego ih upozoravati na pravilo. Djeci je to novo, navika je imati mobitel u ruci, a cilj nam je da ih potaknemo da ga što manje koriste kad ga ne trebaju – dodao je.
(foto: Prvi dan škole u OŠ Nikole Hribar)
Stoga cilj nije zabrana već iz škole smatraju da je sazrelo vrijeme da se djecu pokuša odmaknuti od ekrana i mobitela. Ovo je početak, kaže ravnatelj, a na tragu toga nastoji se u škole uvesti više zdravih aktivnosti koje uključuju sport i kretanje.
-Na aktivu ravnatelja razmatrali smo da povećamo broj sati tjelesnog odgoja u školama. Nisu sva djeca sportaši i ne bave se svi sportom izvan nastave. I ovom odlukom voljeli bismo ih potaknuti upravo na zdrave aktivnosti kao što je sport, a što manje ekrana i mobitela – rekao nam je ravnatelj Maravić.
Od velikogoričkih škola zabranu mobitela prva je uvela OŠ Vukovina, a druge su ubrzo slijedile njezin primjer. Nakon što im se ove godine pridružila im OŠ Nikole Hribar mobiteli su dozvoljeni još jedino u OŠ Ščitarjevo kojoj predstoji odlučiti hoće li ili ne krenuti njihovim stopama.
(naslovna fotografija: Marko Jurinec/Pixell)