Novosti Sport Događanja

Aktualac o projektima, prometnicama, povećanju cijena i stanju sigurnosti

17.02.2022. / Redakcija

Na aktualnom satu vladajući i oporbeni vijećnici imali su brojna pitanja za gradonačelnika i gradsku upravu, a prvo je postavila vijećnica HDZ-a Marjana Kuliš. Pitala je o dinamici radova na izgradnji nove škole u Dubrancu. Gradonalčelnik Ačkar odgovorio je kako se nada da će škola biti spremna za đake u rujnu 2023.godine.

-To je kraj koji je bio pogođen razornim potresom, a škola je došla u opasnost da se sruši i dobila je crvenu oznaku. Proces koji se dosta odvukao i sada kad bismo trebali imati konačno rješenje imamo tek dinamički plan jer će se škola raditi na istom mjestu, a radimo trenutno ispitivanje tla. Koraci su natječaj, pa rušenje stare škole. U rujnu 2023. godine prema svim izračunima i planovima trebao bi biti početak školske godine kada bi trebali školarci iz Dubranca trebali ići u novu školu-odgovorio je Ačkar.

Zoran Lovrić iz MOST-a požalio se kako ne dobiva odgovore kao građanin, vijećnik i predstavnik gradske četvti pročelnika i gradonačelnika te zatražio da mu se odgovori zašto ne odgovaraju na mejlove i time direktno krše članke statua i poslovnika. Također pitao je zašto Grad plaća GSG-u 8% od komunalne naknade dakle 6 milijuna kuna za usluge distribuiranja uplatnica naplate komunalne naknade. Postoji li način da gradske službe rade taj posao, pitao je Lovrić, a odgovor će dobiti u pisanom obliku.

Mihael Grdenić iz HDZ-a raspitivao se o radovima na vodovodnoj mreži u Dubrancu odnosno koliko će poslovnih i privatnih subjekata biti pokriveno tom mrežom.

-Trenutno su Dubrancu radovi na 4,25km nove vodovodne mreže čija je vrijednost 3,6 milijuna kuna, 115 kućanstava će imati mogućnost priključka. Građani su se žalili nakon potresa na kvalitetu prirodne vode pa smo ubrzali taj proces, zahvaljujemo Hrvatskim vodama koji će će financirati 80% postavu ove mreže. I u Cerovskom vrhu u pitanja su 93 domaćinstva i već je projektna dokumentacija pri kraju i kada bude gotova aplicirat ćemo i dobiti sredstva čime dolazimo pred kraj proširenja naše vodovodne mreže iako smo svjesni da postoje naselja u kojima je to potrebno i oni su dio nekih budućih projekata koji su pred nama- rekao je Ačkar.

Ivo Jelušić (SDP) osvrnuo se na povećanje cijena u svim segmentima života, od osnovnih namirnica koje plaća i mirovine građana ne prate. Pohvalio je kako je Vlada krenula s paketom mjera pomoći, a podsjetio da u Velikoj Gorici poskupljuju režije od komunalne naknade, vode, te čistoće. Pitao je što je s tvrtkom VG plin i kako Grad planira pomoći građanima.

-Uvijek smo usmjereni na ljude a ne na formalnost; ukinuli smo porez na potrošnju, oslobodili plaćanje dječjeg vrtića naše sugrađane za dva mjeseca. Nekima će cijena čistoće biti manja što ćete detaljno dobiti u pismenom odgovoru. A što se tiče VG plina, tvrtka je uspostavljena i pravne službe rade na njoj, i razmišljamo kako kapitalizirati infrastrukturu i doći do realizacija toga da naši sugrađani koji su na plin spojeni, da kapitaliziramo vrijednost plina. Ako se uspostavi da neće imati smisao ukinuti ćemo ga no slijedom pravnih radnji doći do rješenja kako bismo osjetili benefit financijski- rekao je gradonačelnik.

Jelušić je konstatirao kako se ne može se u kratko vremenu dati odgovor na njegovo pitanje i uputio dodatno: Hoćete li odustati od povećanja cijena?

Vijećnik Vedran Zobec (HDZ) imao je dva pitanja. Jedno se odnosilo na oslobođenje plaćanja naknada za vrtić za veljaču i ožujak, a drugo, zanimalo ga je kakva je dinamika radova u Rakarskoj ulici s obzirom da se tamo gradi i trgovački centar.

-Jedini smo grad koji je u dva mjeseca oslobodio roditeljske uplate za dječji vrtić to je i test proba svega što nas čeka. U predizbornom obećanju sam rekao da do kraja mandata će vrtić biti besplatan. Broj samoizolacija je bio velik, kao grupe su više od pola mjeseca bili u samoizolaciji. I moraju plaćati punu cijenu, pa smo donijeli odluku da roditelji budu oslobođeni plaćanja. Ukoliko samoizolacije budu povećene, ponovo ćemo poduzeti neki paket mjera- rekao je Ačkar.

Detalje o radovima u Rakarskoj predstavio je pročelnik UO za promet Dubravko Katulić:

-Mi smo s obzirom da je poznata činjenica da se tamo radi trgovački centar radovi su započeli u 2. mjesecu. Temeljem njihova zahtjeva smo izdali rješenje o regulaciji prometa, ima tu nekoliko subjekata kojima ne odgovara zatvaranje ulice. Ulica je zatvorena od Ivana Pavla do Podložnice. Radovi napreduju. Četiri objekta nemaju direktan izlaz i imaju alternativu osiguranu. Problem je bio kako će s te male prometnice na svoja dvorišta, izvođači su dali rješenje da će na tu površinu postaviti travnate elemente da im se taj ulaz olakša. Iz Spara su rekli da će do 25.3. dovršiti radove, a dozvolu imaju do 10.4. Aglomeracija, potrebno je izvršiti radove i sljedi zatvaranje križanja Pleške, Zvonimirove i Franje Lučića. I odluka je potpisana o rekonstrukcija djela Podložnece koju ćemo napraviti do jeseni-rekao je Katulić.

MOST-ov Damir Slojšek pitao je kada će Grad krenuti javno objavljivati informacije o trošenju proračunskih sredstava koje je dužan po zakonu javno objavljivati i da budu lako dostupne na internetu. Drugo pitanje odnosilo se na probleme čvorišta izlaska s Meridijana 16 na obilaznicu kojem je potrebna rekonstrukcija zbog učestalih nesreća.

Što se tiče web stranice nova je u izradi, kazao je gradonačelnik, dodavši da bi trebala biti gotova do kraja godine kada bi i sve informacije trebale biti lakše i čitljivije za javnost. A na prometnom rješenju kod Meridijana radi se u suradnji s Hrvatskim cestama, a problem će se nastojati riješiti postavljanjem semafora.

Slojšek dodao da su tu i novčane kazne do 20 000 kuna pa se nadamo da će javno se to prikazati što prije. Prometnice, da volio bih da krenemo u realizaciju s obzirom da se jako ulaže u taj meridijan.

Ivana Belošević (HDZ) podsjetila je da je nedavno održan sastanak u Dubrancu s državnim tajnikom Hanžekom na kojem se govorilo o načinu obnove kuća stradalih u potresu. Pitala je koji su daljnji koraci da se građani vrate u normalu i u svoje domove.

Odgovor je dao zamjenik Karas:

-Želim pohvaliti gradonačelnika koji je zahvaljujući svom ugledu i utjecaju uspio s državnim tajnikom dogovoriti prvi sastanak koji je u nekom gradu bio održan gdje je ljudima prezentirao koji su mogućnosti i načini da ostvare prijave za obnovu. Zahvaljujući našem gradonačelniku održana je ta prezentacija ljudima kojima je prezentirano da li ići u samo obnovu ili obnovu koji osigurava država. Iako smo nezadovoljni tempom kojim se to odvija, kod nas se nadamo da će to ići brzo i zalažemo se za naše građane potresom pogođene. Ljudi su imali dosta pitanja i dobili prve impute kako ostvariti to pravo. Grad Gorica je odmah na početku bio na usluzi svim građanima od smještaja, preko 600 domaćinstava dobilo je jednokratnu pomoć za obnovu dimnjaka, na raspolaganju je grad svojim sugrađanima i stožer civilne zaštite i ponudili smo svima da ako imaju problema s obrascima, izrazili smo i spremnost da onaj dio koji bi se odnosio na Veliku Goricua to je 20-ak posto, mi smo spremni osigurati u proračunu i mi ćemo pratiti to i osigurati svima da se vrate domovima.

Vijećnik Marijo Zdelar (SDP) osvrnuo se na stanje sigurnosti u gradu podsjetivši na brojne provale i druge događaje kojih su građani svjedoci u posljednje vrijeme. Zatražio je da se od strane grada umiri građane po tom pitanju. Pitao je i zašto je održan sastanak VG čistoće samo sa stanarima kojima je upravitelj GSG, zašto nisu svi predstavnici bili pozvani jer su svi zainteresirani podsjetivši na poskupljanje cijena odvoza otpada koje će nekim građnima biti veće za 300 posto.

Ačkar je kazao kako je o događajima koji su se dogodili proteklih dana kontaktirao policiju. Što se tiče informacije o bijelom kombiju uspostavilo se da je rijeć o dezinformaciji jer se dijete uplašilo zbog sličnih saznanja o slučajevima u Zagrebu. Spomenuo je i sukobe navijaća istaknuvši da je policija brzo intervenirala i spriječila daljnje nerede.

Na pitanje o VG Čistoći odgovorio je direktor Ivan Rak:

-Nije istina da su pozvani samo oni kojima je upravitelj GSG mi imamo bazu stanara. Vadili smo bazu i ako je baza kriva morali su nam se obratiti, koji nemaju upravitelja njima nije slano, ako nekom nije slano i molimo da se jave, a za daljnje upute će biti obavješteni. Ide novi sustav. Tu je jako puno posla, sazvali smo da im objasnimo. Da ne bi bilo nekih nedoumica – rekao je i dodao o cijeni da postoji neki ne srazmjer da u jednoj zgradi se 14kn plaća odvoz otpada, a ima 21 odvoza otpada mjesečno, a neki su plaćali 130kn. Prošle godine je zakon stupio na snagu te se morao uskladiti cjenik po tome zakonu i odredili fiksni dio cijene i minimalne javne usluge i varijabile.

Milivoj Dijanežević (HDZ) pitao je o ugovorima o korištenju sredstava između Grada i aktivnih zajednica te kolika su sredstva dodijeljena.

Gradonačelnik je odgovorio kako su Vatrogasnoj zajednici dodjeljena sredstva od 2,3 milijuna kuna, 7 milijuna kna Sportskoj zajednici – za vrhunski sport 1 750 000kn, a za udruge od posebnog značaja 2 milijuna kuna. KUD-ovi su osigurali 1 750 000 kuna te će imati prilike ostvariti i dodatni prihod. O svemu smo ranije izvijestili ovdje i ovdje.

Pohvalivši inicijativu Vlade RH o mjerama pomoći SDP-ov Ozren Robić pitao razmišlja li Grad o tome da uvede dodatne mjere kao pomoć našim poljoprivrednicima, van klasičnih mjera, s obzirom na poskupljenje cijena u svim segmentima.

- Mi trenutno vodimo računa o tome da bi išli s nekim setom mjera, no ne mogu obećati u ovom trenutku. Ne bi bilo odgovorno od mene da kažem da imamo pripremljenu strategiju kako bi u potpunosti pomogli da se izvuku iz ove novonastale krize. Nego da ćemo razmišljati o tome jer sredstva su ograničena, i to nije obično na jedinicama lokalne samouprave. Ali sigurno što vam mogu reći, učiniti ćemo ono što je u našoj mogućnosti, iako nije puno-rekao je Ačkar.

 

Nezavisni vijećnik Juraj Odrčić spomenuo je da je Gradska plinara Zagreb uvela poskupljenje za poslovne subjekte. S obzirom da Grad plaća troškove raznim ustanovama, zanima ga što će poduzeti po tom pitanju. Drugo, pitanje odnosilo se na Tržni centar i ostale objekte u vlasništvu istog upravitelja koji propadaju. Što se poduzima da se te objekte spasi.

-4.studenog smo dobili aneks ugovora od Zagrebačke plinare koji nismo potpisali, odnosno poslali u račune koji su 300 posto veći od prethodnih. Oni to nisu napravili svojim sugrađanima, nego samo nama okolnim korisnicima, što u principu nema pravnog temelja i pravne službe se već bave tim slučajem. Nekoliko mjeseci prije studenog potpisali smo ugovor gdje je bila fiksna cijena, a oni su prema ugovoru poslali jednu formulu koja im omogućava da iz mjeseca u mjesec mogu bez obrazloženja povećavati cijene, kako nama građanima koji smo trenutno najopterećeniji. Jer znamo da su građani Velike Gorice, društvene udruge, društveni domovi, gradske četvrti, sportski klubovi oslobođeni plaćanja, da to preuzima Grad na sebe. Imamo 14 objekata gradskih četvrti, mjesnih odbora, sportskih klubova i DVD-a, 3 škole, a u Velikoj Mlaki i u Pucekovićevoj je samo kuhinja na plin. Za povećanje od 300 posto nemaju odobrenje i nećemo ulaziti u debatu o plinu. Ali mi kada prodajemo vodu Zagrebu smo korektni, a oni nisu ostali niti kada je u pitanju ZET. Nastavit ćemo se boriti-rekao je Ačkar, a o Tržnom centru dodao:

-Sanitarni inspektor je uspio uručiti rješenje upravitelju da do 31.3. treba ukloniti sanitarne nedostatke koji su uočeni ili slijedi novčana kazna. I mene zanima što će se dogovoriti i mi se nadamo da će pravnim putem koji smo pokrenuli da ćemo sve te zgrade uspjeti vratiti k nama i da to nije ruglo nego nešto iskoristivo o čemu ćemo trebati odlučiti na ovom Gradskom vijeću-rekao je gradonačelnik.

Vijećnik MOST-a Ivan Bekavac u pisanom obliku želi dobiti odgovore na pitanja koliko je prepoznato prekršaja upravitelja Tržnog centa temeljem odluke o komunalnom redu i naplaćeno kazni za tu epidemiološku ugrozu, sukladno odluci o komunalnom redu.

Također zanimalo ga je i o sigurnost prometa jer se, kako kaže, unatoč brojnim radovima divlja na cestama. Upitao je i konkretno za postavljanje uspornika u Kolodvorskoj ulici.

O Tržnom centru je govorio zamjenik Karas:

-Gradonačelnik me ovlastio da stupim u kontakt sa vlasnikom nekretnina, ja sam stupio u kontakt, pokušat ću vidjeti što možemo napraviti. Prvi je cilj Tržni centar, a onda bivša zgrada Velkoma, u kojem smjeru će to ići ja ne znam jer tko poznaje gospodina znate kako to ide. Ići će u smjeru onog, to su pitanja koja i nas muče, a u ovom trenutku ako želimo razgovarati moramo se postaviti na taj način. Zacrtali smo si da taj Tržni centar pokušamo riješiti do kraja mandata-rekao je Karas, a Bekavac konstatirao da to nije odgovor na njegovo pitanje te da odgovor želi pismeno.

Na njegovo pitanje o uspornicima i prometu odgovorio je gradonačelnik.

-Prioritete smo stavili na sigurnost koja često iziskuje komunalnu infrastrukturu koja je bitna. Devet nogostupa je napravljeno i nastavljamo rješavanje tih problema. U intenzivnom smo pregovorima s nacionalnim programom za sigurnost građana da se postavimo kamere koje bi nadzirale brzinu. Nije problem postaviti uspornik, zadužujem službe da u pisanom obliku dostave gdje su sve postavljeni uspornici. Prema samoj policiji su poslani zahtjevi za uspornicima, ali je na nekim mjestima policija to odbila. Pismeno ćemo vam to dostaviti-zaključio je Ačkar.

 

 

 

Podijeli